Dolar 28,0474
Euro 29,7982
Altın 1.782,53
BİST 7.622,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 18°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
18°C
Parçalı Bulutlu
Paz 17°C
Pts 16°C
Sal 15°C
Çar 13°C

Yıllık Çalışma Planı

İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri ile ilgili yasal ve tespit edilen gerekliliklerin planlı bir şekilde uygulanmasını ve takibini sağlar.

Yasal olarak;  İşveren, yıl içinde düzenlenecek tüm faaliyetlerini gösteren yıllık çalışma programının hazırlanmasını sağlamak ve onaylamak yükümlüdür.

Yıllık çalışma planı, yıl içerisinde gerçekleştirilen çalışmaların belirlenmesi, planlanması ve çalışmaların plana uygun şekilde aksatılmadan yürütülmesi anlamında bir rehber doküman, bir nevi stratejik plan mahiyeti taşıması anlamında önemlidir.

Gerek İş Güvenliği Uzmanı, gerek İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli, gerekse İşveren/İşveren vekili yıllık çalışma planına uygun şekilde çalışmaları yürüttüğünde işyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları daha bilinçli, etkili ve verimli şekilde gerçekleşecektir.

Bu da işletme yönetimi başta olmak üzere, işyerinin tüm birimlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği algısının yükselmesini sağlayacaktır.

Yıllık Çalışma Planı Nedir ?

Yıllık çalışma planı işyerinde bir yıl boyunca yapılması planlanan iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin önceden belirlenmesi ve takip edilmesi amacıyla hazırlanan bir plandır.

Yılın hangi ayında veya hangi döneminde hangi faaliyetlerin kimler tarafından yapılacağı bu plan ile yıl başında hazırlanır.

Yıllık Çalışma Planını Kim Hazırlar ?

Yıllık çalışma planları işyeri sağlık ve güvenlik birimi veya osgb tarafından hazırlanır. Yani ağırlıklı olarak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından hazırlanması beklenir.

Ancak yıllık çalışma planı işyerindeki diğer birimlerin de çalışma alanında girdiğinden ortak çalışma yapılmalıdır.

Özellikle mali konularda işyeri farklı planlama yapabilir. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun olmak şartıyla isg yıllık çalışma planı bu yönde düzenlenebilir.

Bu nedenle yıllık çalışma planı mutlaka diğer birim çalışanları ve yetkili yöneticiler ile beraber hazırlanmalıdır.

Yıllık Çalışma Planı Neden Önemlidir ?

İsg faaliyetlerinin düzenli takip edildiği işyerlerinde iş güvenliği kültürünü yerleştirmek daha kolaydır.

Ayrıca iş güvenliği uzmanı sürekli olarak tam zamanlı işyerinde bulunmuyorsa, diğer çalışanlar tarafından yapılması gereken faaliyetlerin takibi de yıllık plan sayesinde daha kolay olacaktır.

Yıllık çalışma planlarının aktif olarak kullanılması, gerçekleşen tarihlerin plan üzerine işlenmesi yıl sonunda hazırlanan faaliyet raporlarında büyük kolaylık sağlar. Geçmişe dönük yapılan faaliyetler kolaylıkla bulunabilir.

Yıllık Çalışma Planında Neler Olmalı ?

Yıllık çalışma planı, işyerindeki isg faaliyetleri için bir yol haritası olarak düşünülmelidir. Bu nedenle yıl içinde tüm isg faaliyetleri planda yer almalıdır.

Bunlar makine ve ekipman muayeneleri, isg eğitimleri, isg kurul toplantısı tarihleri, ortam ölçümleri, risk değerlendirme yenileme tarihleri, periyodik sağlık muayenesi tarihleri, tatbikat, ilaçlama vb. faaliyetler olabilir.

Yıllık plana eklenen faaliyetler düşünülürken periyodik olarak yapılması gereken işlemler mutlaka değerlendirilmelidir. Ayrıca planlama yapılırken ekipmanın en son muayene tarihi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayı içinde yapılan ekipman muayenesi bu yıl Kasım ayına planlanırsa yılda 1 periyodik muayene şartı sağlanmamış olacaktır.

Bu nedenle periyodik faaliyetlerin sürelerine özen gösterilmelidir.