Dolar 28,0474
Euro 29,7982
Altın 1.782,53
BİST 7.622,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 17°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
17°C
Parçalı Bulutlu
Pts 16°C
Sal 15°C
Çar 13°C
Per 10°C

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ
A+
A-
18.04.2020
363

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

 

Resmi Gazete Tarihi: 16/12/1986

Resmi Gazete Sayısı: 19313

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlıklarından:

BİRİNCİ BÖLÜM : Genel Hükümler

    Amaç :

    Madde 1 – Bu yönetmeliğin amacı, Milli Eğitimin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak aday çırak, çırak kalfa ve ustaların eğitimi ile ilgili esas ve usulleri belirlemektir.

Kapsam :

    Madde 2 – Bu yönetmelik, 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’nun 2 nci maddesinin (a) fıkrasında belirtilen kamu kurum ve kuruluşları ile işyerlerinin ve bu işyerlerinde eğitim gören aday çırak, çırak, kalfa ve ustaları kapsar.

Dayanak :

    Madde 3 – Bu yönetmelik, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitim Kanun hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar:

    Madde 4 – Bu yönetmelikte geçen;

“Bakanlık”, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığını,

“Aday Çırak”, çıraklığa başlama yaşını doldurmamış ve çıraklık döneminden önce kendisine işyeri ortamı tanıtılan, sanat ve mesleğin ön bilgileri verilen kişiyi,

“Çırak”, çıraklık sözleşmesi esaslarına göre bir meslek alanında mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları iş içerisinde geliştirilen kişiyi,

“Kalfa”, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bu meslekle ilgili iş ve işlemleri ustanın gözetimi altında kabul edilebilir standartlarda yapabilen kişiyi,

“Usta”, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bunları mal ve hizmet üretiminde iş hayatınca kabul edilebilecek standartlarda uygulayabilen; üretimi planlayabilen; üretim sırasında karşılaşılabilecek problemleri çözebilen; düşüncelerini yazılı, sözlü ve resim ile açıklayabilen; üretimle ilgili pratik hesaplamaları yapabilen kişiyi,

“Usta Öğretici”, ustalık yeterliğini kazanmış; aday çırak, çırak ve kalfanın işyerindeki eğitiminden sorumlu, meslek eğitimi tekniklerini bilen ve uygulayan kişiyi,

“Kanun”, 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu,

“İl Müdürlüğü”, İl Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğünü,

“Merkez”, Çıraklık eğitim merkezini,

“Merkez Müdürlüğü”, Çıraklık eğitimi merkezi müdürlüğünü, ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM : Çıraklık Eğitiminin Amacı ve Düzenlenmesi

    Çıraklık Eğitiminin Amacı :

    Madde 5 – Çıraklık eğitiminin amacı;

 1. a) Milli eğitimin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak, bu eğitime katılanların;

(1) İyi bir vatandaştan beklenen davranışları kazanmasını,

(2) Çeşitli mesleklerdeki ortak iş ve işlemleri öğrenmesini,

(3) Çalışma disiplininin anlam ve önemini kavramasını,

(4) İş güvenliğine ait genel ilke ve prensipleri öğrenmesini,

(5) Ortak bir genel kültür edinmesini,

(6) Çalışma hayatına uyumunu sağlayacak tutum ve davranışlar kazanmasını sağlamak,

 1. b) Aday çırakların ilgi ve istidatlarına uygun meslek seçimi yapmasına yardımcı olmak,
 2. c) Çırağa, mesleği ile ilgili gerekli bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları kazandırarak onları kalfalık imtihanına hazırlamak,
 3. d) Kalfalara, mesleklerinin gerektirdiği iş ve işlemleri bağımsız olarak yapabilmeleri ve bir iş yerini yönetebilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları kazandırmak ve böylece onları ustalık imtihanına hazırlamaktır.

Kapsama Alma ve Kapsamdan Çıkarma :

    Madde 6 – Bu amaçları gerçekleştirmek için bu yönetmeliğin öngördüğü çıraklık eğitimi, öncelikle Bakanlık tarafından kapsama alınan illerde uygulanır.

Çıraklık eğitimi uygulaması kapsamına alınacak il ve meslek dalları; mahallin sanayileşme durumu, çıraklık eğitimine katılacakların sayısı, ilgililerin eğitime ve işbirliğine yatkınlıkları ve benzeri hususlar dikkate alınarak valilikçe Bakanlığa teklif edilir.

Valilik teklifi Bakanlıkça değerlendirilir. Gerekli görülmesi halinde mahallinde inceleme yaptırılabilir.

Bakanlıkça Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kurulunun görüşü de gözönünde bulundurularak Kanun kapsamına alınmaya uygun görülen il ve meslek dalları Bakan onayından sonra Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer.

Kanun kapsamında bulunan illerde yeni meslek alanlarının uygulama kapsamına alınması ve kapsamdan çıkarılması işlemleri de yukarıda belirtilen esaslara göre yürütülür.

Madde 7 – Kapsama alınan illerde il çıraklık ve mesleki eğitim kurulunun görüş ve tavsiyeleri de dikkate alınarak çıraklık eğitiminin faaliyetleri valilikçe düzenlenir.

Aday çırak, çırak ve kalfaların eğitimi, merkezlerin sorumluluğunda, bu merkezlerde okullarda ve işyerlerinde yürütülür.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Kayıt-Kabul Şartları ve Sözleşme

    Madde 8 – Çıraklık eğitimi ile ilgili tanıtma kayıt-kabul imtihan ve diğer hususlar mahallin yayın araçları ile ilgililere duyurulur.

    Çıraklık eğitimine tabi olacaklar kayıt-kabul işlemleri için bulundukları yere en yakın eğitim merkezi müdürlüğüne müracaat ederler.

    Eğitime Alınacaklarda Aranılacak Şartlar :

    Madde 9 – Aday çırak olarak eğitime alınacak olanların aşağıdaki şartları taşımaları gerekir;

 1. a) İlkokulu bitirmiş ve 14 yaşından gün almamış olmak,
 2. b) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu doktor raporu ile belgelendirmek,

    Madde 10 – Çıraklık eğitimine alınacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekir:

 1. a) En az ilkokul mezunu olmak,
 2. b) 13 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış olmak,
 3. c) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu doktor raporu ile belgelendirmek,

Madde 11 – Ustalık eğitimine alınacak kalfaların aşağıdaki şartları taşımaları gerekir:

 1. a) Kalfalık belgesine sahip olmak,
 2. b) Mesleği ile ilgili bir işte çalışıyor olmak.

Meslek lisesi mezunu olup mesleği ile ilgili bir işte çalışanlar da ustalık eğitimine katılabilirler.

Sözleşme:

    Madde 12 – Bakanlıkça çıraklık eğitimi kapsamına alınan illerde ve meslek alanlarında işveren veya vekili aday çırak ve çırak çalıştırmaya başlamadan evvel, bunların reşit ise kendisi, değilse, velisi veya vasisi ile yazılı çıraklık sözleşmesi yapmak zorundadırlar.

    Sözleşmede Bulunacak Hususlar :

    Madde 13 – Sözleşmelerde; eğitime katılma, eğitim şartları, yıllık izin, tarafların görev ve sorumlulukları, sözleşmenin fesih sebepleri, ödenecek ücret ve gerekli görülen diğer hususlar bulunur.

    Sözleşme formları, Bakanlıkça veya Bakanlığın izin vereceği kurum ve kuruluşları tarafından çoğaltılır, izinsiz olarak çoğaltılan sözleşme formları merkez müdürlüğünce işleme konulmaz.

    Sözleşmenin Düzenlenmesi :

    Madde 14 – Sözleşmeler dörder nüsha olarak düzenlenir ve merkez müdürlüğünce onaylanarak yürürlüğe girer. Onaylanan sözleşmenin birer sureti ilgili taraflara bir sureti ilgili meslek kuruluşuna verilir, bir sureti de merkezde saklanır.

    Sözleşme formlarının düzenlenmesi feshi ve diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir.

    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Görev ve Sorumluluklar

    İşyerlerinde Aranacak Şartlar :

    Madde 15 – Çırak çalıştıracak işyerlerinde Bakanlıkça hazırlanan eğitim programlarında belirtilen makine, takım, araç ve gereçler bulundurulur.Mahallin sanayileşme düzeyi gözönüne alınarak il çıraklık meslek eğitim kurulu bu araç ve gereçlerin sayı ve niteliğinde değişiklik yapabilir.

    Madde 16 – Aday çırak ve çıkartılan işyerlerinde usta öğretici bulundurulması şarttır.

Bir usta öğrencinin pratik eğitiminden sorumlu olacağı aday çırak ve çırakların toplamı 6’dan fazla olamaz. Ancak, 507 sayılı kanuna tabi işyerlerinde usta öğretici, yanında çalışan kalfa için bir aday çırak veya çırağın daha pratik eğitim sorumluluğunu yüklenebilir. Bu durumda bir usta öğreticinin pratik eğitiminden sorumlu olacağı aday çırak ve çırakların toplam sayısı 8’i geçemez.

İşletmelerde usta öğretici olarak istihdam edilip, aday çırak ve çırakların pratik eğitim sorumlulukları dışında görevi bulunmayanlar, 16 aday çırak veya çırağın pratik eğitim sorumluluğunu yüklenebilirler.

İşveren veya Vekilinin Görev ve Sorumlulukları :

    Madde 17 – İşveren veya vekilinin aday çırak ve çırağa karşı olan görev ve sorumlulukları şunlardır.

 1. a) Genel olarak aday çırak ve çırağın;

(1) Milli, ahlaki, insani ve manevi değerlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak,

(2) Pratik eğitimini eksiksiz yapmasını sağlayarak aday çırakları çıraklığa, çırakları kalfalığa hazırlamak,

(3) En iyi şekilde yetiştirilmesi için, mümkün olan ihtimamı göstermek; bu maksatla diğer ilgililerle sıkı bir iş birliği içinde çalışmak,

(4) İzin, hastalık ve diğer sebeplerle olan devamsızlığını ilgili çıraklık eğitimi merkezi müdürlüğüne bildirmek,

(5) Pratik eğitiminden sorumlu olacak usta öğreticiyi görevlendirmek,

(6) Pratik eğitimle ilgili malzemeleri sağlamak,

(7) Sözleşmesinde belirtilen şartlara uymak, ücret ve sosyal yardımlarını zamanında vermek.

 1. b) Aday çırak ve çırağa her yıl teorik eğitimin yapıldığı zamanlar dışında bir ay ücretli izin vermek.
 2. c) Teorik eğitime devam etmesini sağlamak için merkez müdürlüğünce belirlenecek programa uygun olarak aday çırak ve çırağa haftada bir gün ücretli izin vermek veya teorik eğitimin işyerinde yapılması halinde aday çırak ve çırağı teorik eğitim süresince ücretli izinli saymak.
 3. d) Özel olarak aday çırağın;

(1) İlgi ve istidadına uygun meslek seçimi yapmasına yardımcı olmak,

(2) İş hayatı şartlarına uyumunu sağlamak ve çalışmayı sevmesine yardımcı olmak,

 1. e) Çıraklık süresini tamamlayan çırağın açılacak ilk kalfalık imtihanına girmesini sağlamak.

Aday Çırak ve Çırakların Görev ve Sorumlulukları :

    Madde 18 – Aday çırak ve çırağın görev ve sorumlulukları şunlardır:

 1. a) Kendisine verilen işleri dikkat ve itina ile severek yapmak,
 2. b) Pratik ve teorik eğitimine düzenli şekilde devam etmek ve imtihanlarına girmek.
 3. c) İşyerine ait olup kendisine emanet edilen ticari ve mesleki sır ve özelliklere saygı göstermek ve bu konuları başkalarına aktarmamak.
 4. d) İşyerine ait makine, araç ve gereçleri korumak.
 5. e) Aday çırak ve çıraklık sözleşmesinde belirtilen hususlara riayet etmek

BEŞİNCİ BÖLÜM : Eğitim ve Öğretim

    Genel Esaslar :

    Madde 19 – Çıraklık eğitimi uygulamalarında aşağıdaki esaslar gözönünde bulundurulur:

 1. a) Pratik ve teorik eğitim, programlara ve mevzuata uygun olarak yürütülür.
 2. b) Teorik meslek eğitimi programları uygulamaya yönelik olarak işlenir.
 3. c) Aday çırak ve çırağın teorik eğitimiyle görevli öğretmenler ile işyerindeki pratik eğitiminden sorumlu olanlar arasında, bu iki eğitimin bütünlük içerisinde yürütülmesini gerçekleştirmek amacıyla işbirliği yapılır.

Öğretim Programları :

    Madde 20 – Çıraklık eğitiminin amacına uygun olarak her meslek dalının özel amaçları ve bu amaçları gerçekleştirecek derslerin çeşitleri, süreleri konuları ve uygulamada gözönünde bulundurulacak esaslar Bakanlıkça hazırlanacak öğretim programlarında belirtilir.

Eğitim ve öğretim hazırlanan bu programlara uygun olarak yürütülür.

Teorik Eğitim :

    Madde 21 – Aday çıraklık eğitiminde her öğretim yılı iki döneme ayrılır. Her dönem başında aday çırak kaydı yapılır. Eğitimine alınacak aday çıraklara hangi dönem programının uygulanacağına, öğrenim ve yaş durumu ile bilgi seviyesi dikkate alınarak merkez müdürlüğünce karar verilir.

    Madde 22 – Çıraklar, bulundukları sınıf ve meslek alanı için hazırlanan teorik eğitim programlarına devam ederler.

Yıl sonu başarısı ne olursa olsun çıraklar yıl tekrarı yapmazlar.

Sözleşme feshi sebebiyle teorik eğitim yılını tamamlayamayan çıraklar, yeniden sözleşme imzalamaları halinde, tamamlayamadıkları teorik eğitime devam ederler. Ancak, işverence sözleşmeleri usulsüz olarak

bozulan aday çırak ve çıraklar bu tarihten itibaren iki ay süre ile teorik eğitime devam ettirilirler. Bu süre içinde yeni bir sözleşme imzalamayan aday çırak ve çıraklar eğitime alınamazlar.

Madde 23 – Aday çırak ve çıraklar için açılacak her sınıfta normal olarak 30 öğrencinin bulunması gerekir. Gerekli hallerde bir sınıfta eğitim görecek aday çırak veya çırak sayısı 35’den fazla 12’den az olamaz.

Zorunlu hallerde mülki amirin izni ile sınıf mevcudu 8 kişiye kadar düşebilir. Farklı meslek alanlarında eğitim gören aday çırak veya çırakların teorik eğitimi yukarıdaki esaslar dikkate alınarak bir arada yapılabilir.

Pratik Eğitim :

    Madde 24 – Aday çırak ve çıraklar mesleğin özelliği dikkate alınarak Bakanlıkça hazırlanan eğitim programlarına göre yılda 11 ay süre ile pratik eğitim yaparlar.

    Aday çırak ve çıraklar 1475 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesi gözönünde bulundurulmak suretiyle işyerindeki çalışma saatlerine uygun olarak çalışırlar.

    Madde 25 – Aday çırak ve çıraklar, pratik eğitim programlarına uygun olarak, işyerinde usta öğrenci nezaretinde çalışırlar.

    Madde 26 – Çırakların meslekleri ile ilgili bütün temel işlemleri öğrenmeleri esastır. Çırağın çıraklık dönemi içinde yapamadığı anlaşılan temel işlemleri tamamlaması için merkez müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

Noksan kalan pratik eğitim başka işyerlerinde veya atelyelerde tamamlattırılabilir.

Eğitim Yeri :

    Madde 27 – Aday çırak ve çıraklar teorik eğitimlerini, eğitim kurumlarında veya eğitime elverişli yerlerde, pratik eğitimlerini ise işyerlerinde yaparlar.

    Ustalık Eğitimi Kursları :

    Madde 28 – İsteyen kalfalar için ustalık eğitimi kursları düzenlenir. Kalfaların katılacağı ustalık eğitimi kurslarının kapsam ve süresi Bakanlıkça hazırlanacak programlarda belirlenir. Bu kurslar, çalışma saatleri dışında ve valilikçe uygun görülecek yerlerde yapılır.

    Sözkonusu kurslar merkez müdürlüğünde hazırlanacak ve valilikçe onaylanacak çalışma takvimine göre yapılır. Bir kursun açılabilmesi için o kursa müracaat edenlerin sayısının en az 12 olması gerekir.

    Devam-Devamsızlık :

    Madde 29 – Aday çırak ve çıraklar, teorik ve pratik eğitim çalışmalarına düzenli olarak devam etmek zorundadırlar.

    Aday çırak ve çırakların teorik eğitimle ilgili devamsızlıklarının hesaplanmasında ders saati sayısı esas alınır.

    Aday çırak ve çırakların bir dönemdeki teorik eğitimde yapabilecekleri en fazla devamsızlık her ne sebeple olursa olsun, bir haftada gördükleri toplam teorik eğitim süresinin 4 katını geçemez.

    Madde 30 – Aday çırak ve çırakların pratik eğitimleri, sırasında yapacakları devamsızlık işyerince tesbit edilir. İşyeri yetkilileri her ay çırak için aylık devamsızlık formu doldururlar. Bu formlar en geç ait olduğu ayı takip eden ayın onuncu gününe kadar ilgili merkez müdürlüğünce iş yerlerinden alınır. Aday çırak ve çırakların habersiz olarak yaptıkları sürekli üç günlük devamsızlıkları en geç 7 gün içinde işyeri ilgililerince merkez müdürlüğüne bildirilir.

    Aday çırak ve çırakların pratik eğitimleri sırasında, bir yıl içinde sağlık raporuna dayalı hastalık ve yıllık izin dışında olmak ve işyerince uygun görülmek kaydıyla 15 iş gününü geçmeyen devamsızlıklarına müsaade edilebilir.

    Pratik eğitim sırasındaki devamsızlığın hesaplanmasında her yılın eylül ayının son pazartesi günü başlangıç olarak alınır.

    Ustalık Eğitimi Kurslarına Katılanların Devam ve Devamsızlıkları :

    Madde 31 – Ustalık eğitimine devam eden kalfaların devamsızlıkları her ders veya kurs için ayrı ayrı tutulur.

    Kalfalar kurs süresinin en az 3/4 üne devam etmek zorundadırlar.

    ALTINCI BÖLÜM . Değerlendirme Esasları ve İmtihanlar

    Not Verme Düzeni :

    Madde 32 – Değerlendirmeler onlu not sistemine göre yapılır. Kesirli not verilmez. Notların ortalaması alınırken yarım ve yarımdan büyük olan kesirler tama yükseltilir. Yarımdan küçük olan kesirler dikkate alınmaz.

    Notlar aşağıdaki şekilde derecelendirilir.

    10- 9    = Üstün başarılı

    8 – 7   = Başarılı

    6 – 5   = Geçer

    4 – 0   = Başarısız

    Teorik Derslerde Değerlendirme :

    Madde 33 – Çıraklık eğitiminde teorik derslerle ilgili değerlendirme, dersin özelliğine göre, yazılı, sözlü veya uygulamalı imtihanlarla yapılır.

    İmtihan soruları, işlenilen konular esas alınarak hazırlanır.

    Sözlü imtihanlar içi ayrı bir ders saati ayrılmaz, aday çırak ve çırağa sınıf içindeki durumlarına göre sözlü notu verilir.

    Yazılı ve uygulamalı imtihanlar en az bir hafta önceden duyurulur.

    Yazılı imtihanlar kısaca cevaplı ve çok sorulu ölçme araçlarıyla yapılır. Yazılı imtihanlarda, imkanlar ölçüsünde zümre öğretmenlerince hazırlanacak ortak sorular ve cevap anahtarları kullanılır.

    Mazeretsiz olarak imtihana katılmayanlar o imtihandan başarısız sayılırlar.

    Merkez Müdürlüğünce kabul edilen mazeretleri sebebiyle imtihanlara katılmayanlar öğretmenin tesbit edeceği bir zamanda imtihana alınırlar.

    Madde 34 – İmtihanlarda kopya yapan ve yapılmasına yardım edenler ile imtihanın aksamasına sebep olacak tutum ve davranış içerisinde bulunanlar o imtihandan başarısız sayılırlar. Durumları merkez müdürlüğüne bildirilir.

    Pratik Derslerde Değerlendirme :

    Madde 35 – Aday çırak ve çırakların pratik eğitimleri; işyerindeki çalışmaları, işe yatkınlıkları, devamları, tutum ve davranışları dikkate alınarak usta öğrenciler tarafından, başarısız, geçer, başarılı ve üstün başarılı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları haziran ayı içerisinde merkez müdürlüğüne gönderilir.

    Teorik Derslerde Değerlendirme :

    Madde 36 – Her teorik dersten yapılan imtihanlardan alınan notların aritmetik ortalaması o dersten aday çırağın dönem sonu, çırağın yıl sonu başarı notudur.

    Aday çıraklık eğitiminde her desten iki dönem sonu notu ortalaması o dersin yıl sonu notunu meydana getirir. Aday çıraklık eğitiminden görülen derslerden alınan yıl sonu notları, ilgiliye başarı durumunu göstermesi bakımından değer taşır.

    Ustalık Eğitimi Kursunda Başarının Tesbiti :

    Madde 37 – Ustalık eğitimi kurslarına devam eden kalfalar, devam ettikleri her kursun sonunda yazılı veya yazılı uygulamalı imtihana alınırlar. Bu imtihanlar ders öğretmeni tarafından yapılır ve 10 tam not üzerinden değerlendirilir. Değerlendirmede yarım notlar tama yükseltilir.

    Kalfaların kurs sonunda başarılı sayılabilmesi için, ya her dersten en az 5 alması veya mesleki dersi dışındaki bazı derslerden başarısız notu olsa da bütün derslerden aldıkları notların aritmetik ortalamasının en az 5.00 olması gerekir.

    Kalfalık ve Ustalık İmtihanları :

    Madde 38 – Kalfa ve usta olmak isteyenler için kalfalık veya ustalık imtihanı açılır. Bu imtihanlar haziran ve eylül ayları ile şubat ayının son iki haftasında yapılır. İhtiyaç duyulması halinde mart ayı içinde kalfalık ve ustalık imtihanları yapılabilir.

    Kalfalık ve ustalık imtihanlarının gün ve yerleri ile imtihanları yapacak komisyonların teşkili ve meslek alanlarının özelliğine göre bu imtihanların yazılı, sözlü veya hem yazılı hem sözlü ve uygulamalı yapılması hususları ile çıraklık ve mesleki eğitim kurulunun görüşü alınarak valilikçe tesbit edilir.

    İmtihana Girme Şartları :

    Madde 39 – Kalfalık ve ustalık imtihanına aşağıdaki şartları taşıyanlar girebilirler.

 1. a) Kalfalık imtihanına girebilmek için,

    1 – Teorik eğitimi bitirmiş olmak,

    2 – Çıraklık eğitimi süresini doldurmuş bulunmak,

 1. b) Ustalık imtihanına girebilmek için ya meslek lisesi mezunu olmak ve mesleğinde en az bir yıl çalışmış olmak veya ustalık eğitimi kursunu başarı ile bitirmiş ve en az üç yıl mesleğinde çalışmış bulunmak yahutta en az beş yıl kalfalık yapmış olmak,

    şartları aranır.

    İmtihan Komisyonları :

    Madde 40 – Kalfalık ve ustalık imtihanlarında komisyonları merkez müdürünün başkanlığında;

 1. a) İki meslek dersi öğretmeninden,
 2. b) İl Esnaf ve Sanatkarları Dernekleri Birliği Başkanlığınca görevlendirilecek usta yeterliliğini haiz iki temsilciden,
 3. c) Meslek alanına göre sanayi ve ticaret odası başkanlığınca görevlendirilecek bir temsilciden,

    teşekkül eder.

    Bir merkezde gerekli hallerde aynı meslek alanı imtihanı için birden fazla imtihan komisyonu kurulabilir.

    Meslek kuruluşlarınca imtihan komisyonunda görevlendirilenler birbirini takip eden dört imtihan döneminde görev yaparlar. Ancak, ilgili kuruluşlar gerekli gördüklerinde temsilcilerini değiştirebilirler.

    Kalfalık ve Ustalık İmtihanlarında Başarılı Sayılma :

    Madde 41 – Kalfalık imtihanında çıraklık eğitiminde okutulan, ustalık imtihanında ustalık eğitimi kurslarında okutulan teorik meslek derslerinin her birinden yazılı veya sözle yahut hem yazılı hem sözlü imtihan yapılır.

    Kalfa veya usta adayı teorik meslek derslerinin yanısıra mesleki uygulama imtihanına alınır. Bu imtihanda kalfa veya usta adayına, kendisinden beklenilen beceri ve iş alışkanlıklarını ölçecek nitelikte bir mesleki uygulama yapılır.

    Bu imtihanlarda teorik meslek derslerinin her biri ve mesleki uygulama ayrı ayrı değerlendirilir.

    Kalfa ve usta adayının başarılı sayılabilmesi için ilgilinin mesleki uygulamadan en az 6 alması, teorik derslerden aldığı notların ortalaması ile mesleki uygulamadan aldığı notun ortalamasının en az 5 olması gerekir.

    Başarılı olan çıraklara “Kalfalık Belgesi”, kalfalara “Ustalık Belgesi” verilir. Kalfalık ve ustalık belgelerinin şekli Bakanlıkça belirlenir.

    Madde 42 – Yurtdışı veya yurt içinde görmüş oldukları mesleki eğitimi ve yapmış oldukları pratik çalışmaları, Bakanlıkça değerlendirilenler kalfalık veya ustalık imtihanlarına alınırlar. Bunlar, kalfalık veya ustalık imtihanlarında yer alan bütün derslerden sorumludurlar.

    Kalfalık ve Ustalık İmtihanlarında Başarısız Olanların Durumu :

    Madde 43 – Kalfalık ve ustalık imtihanlarında başarısız olanlar bir sonraki dönemde başarısız oldukları derslerin imtihanlarına girebilirler. Bu durumda olanların imtihan döneminden en geç 15 gün önce merkez müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekir.

    Girdikleri ilk imtihan döneminden itibaren 12 dönem içinde başarılı olmayanlar bir daha imtihanlara alınmazlar.

    YEDİNCİ BÖLÜM : Çeşitli Hükümler

    Madde 44 – Aday çırak ve çırakların teorik eğitimleri, pazar günleri hariç haftada 1 gün ve çalışma saatleri içinde yapılır.

    Madde 45 – Zorunlu hallerde, işyerinin imkan ve şartları ile öğretmen ve usta öğretici durumu dikkate alınarak, teorik eğitim, Bakanlık onayıyla yoğunlaştırılmak suretiyle de uygulanabilir.

    Madde 46 – Çıraklık eğitimi sisteminde kazanılan bilgi ve beceriler, örgün eğitime geçişte veya çıraklık eğitimi sistemi dışında kazanılmış mesleki bilgi ve beceriler bu sistemde değerlendirilir. Bu husus Bakanlıkça hazırlanacak yönerge ile düzenlenir.

    Madde 47 – Çıraklık eğitimi sisteminde değerlendirilecek bonservis niteliğindeki belgelerin yerine geçecek belgelerde, belge sahibinin çalıştığı meslek alanının belirtilmiş olması gerekir.

    Madde 48 – Yurt içinde alınmış bonservis ve bonservis niteliğindeki belgelerin çıraklık eğitiminde değerlendirilebilmesi için, kişinin sosyal güvenlik kuruluşlarından birine kayıtlı bulunması ve değerlendirilmesi istenilen sürede primin yatırılmış olması gerekir.

    Madde 49 – 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkarlar Kanununa göre kurulmuş meslek kuruluşlarına kayıtlı işyerlerinde çırak olarak çalışıp kalfa olanlar aynı işyerinde en az bir yıl kalfa olarak çalışmak zorundadırlar.

Kalfalar, aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı işyerinden ayrılabilirler:

 1. a) Zorunlu askerlik hizmeti,
 2. b) İkametgahını başka bir il veya ilçeye taşıması,
 3. c) Sağlığının mesleğini sürdürmesini imkansız kılacak şekilde bozulduğunu sağlık raporu ile belgelendirmesi,
 4. d) İşyeri sahibi gerçek kişi ise ölümü, tüzel kişi ise dağılması veya işyerinin iki aydan fazla süre ile kapalı bulunması.

SEKİZİNCİ BÖLÜM : Yürürlük Hükümleri

    Kaldırılan Mevzuat :

    Madde 50 – 2089 sayılı Çırak, Kalfa ve Ustalık Kanununa göre çıkartılan “Çırak, Kalfa ve Ustaların Eğitimi Hakkında Yönetmelik” ve değişiklikleri ile bu yönetmelikle ilgili genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır.

    Yürürlük :

    Madde 51 – Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

    Yürütme :

    Madde 52 – Bu yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı yürütür.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.